Na Pravni fakulteti Univerze v Ljubljani bo med 23. in 27. avgustom 2021 potekala že tradicionalna Poletna šola francoskega in evropskega prava, ki jo na Pravni fakulteti organizirajo v sodelovanju z Univerzo v Poitiersu. Na letošnji poletni šoli bosta na temo La protection du patrimoine du couple et de la personne de l'enfant predavala profesorja Elsa Berry in Philippe Lagrange. Poletna šola je namenjena pravnikom in nepravnikom, še zlasti prevajalcem in drugim, ki se pri svojem delu srečujejo s francoskim jezikom. Pri predavanjih bo posebna pozornost posvečena francoskemu pravnemu izrazju. Več informacij najdete tukaj.
Območna enota Generalnega direktorata za prevajanje (Evropska komisija) nas je obvestila, da predstavništva Evropske komisije na Hrvaškem, v Italiji in Sloveniji ter Sekcija študija modernih jezikov za tolmače in prevajalce Oddelka za pravne in jezikoslovne študije, tolmačenje in prevajanje Univerze v Trstu (IUSLIT SSLMIT) organizirajo prevajalsko konferenco #TranslatingEurope Manj pogosti jezikovni pari – izzivi in priložnosti pri izobraževanju prihodnjih (in sedanjih) prevajalcev, ki bo potekala 15. novembra 2018 v Trstu (IUSLIT SSLMIT, Ulica Filzi 14, Aula Magna). Udeležba je brezplačna, prijave pa sprejemajo do 12. 11. 2018 (https://europa.eu/!VC64Jk). Na voljo bo tudi omejeno število brezplačnih povratnih avtobusnih vozovnic za redno linijo Ljubljana-Trst-Ljubljana. Interes se lahko izrazi med prijavo.
Več informacij najdete na https://www.facebook.com/events/176962326566239/ ali http://bit.ly/TEW2018SL
Evropsko sodišče za človekove pravice (ESČP) v Strasbourgu je v sodbi z dne 28. 8. 2018, VIZGIRDA proti SLOVENIJI, v primeru Litovca Danasa Vizgirde, ki je bil na kranjskem okrožnem sodišču zaradi sodelovanja v oboroženem in nasilnem ropu poslovalnice Gorenjske banke v Radovljici leta 2002 obsojen na osem let in štiri mesece zapora, razsodilo, da je Slovenija kršila Evropsko konvencijo o človekovih pravicah, ker je omenjenemu litovskemu državljanu zagotovila tolmačenje v ruski in ne litovski jezik. Slovenija je, tako sodba, s tem kršila pravico obtoženega do pravičnega sojenja.
Več objav